11 Δεκ 2023

ΠΕΝΤΑΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023

Οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου του σχολείου  μας μαζί με τέσσερις συνοδούς καθηγητές επισκέφτηκαν την Κρήτη στο πλαίσιο της πολυήμερης εκδρομής . Γνώρισαν τα Χανιά , το Ηράκλειο και το Ρέθυμνο ενώ ανακάλυψαν τις ομορφιές του νησιού . Επισκέφτηκαν το  αρχαιολογικό μουσείο Χανίων που στεγάζεται στο καθολικό της ενετικής μονής του Αγίου Φραγκίσκου. Ορισμένες από τις συλλογές που περιλαμβάνει είναι : μινωικά ευρήματα από την πόλη των Χανίων, προϊστορικά ευρήματα από σπήλαια, ευρήματα από τάφους της γεωμετρικής περιόδου .Είδαν το χιλιοτραγουδισμένο οροπέδιο του Ομαλού  και το περίφημο Φαράγγι της Σαμαριάς . Επίσης, επισκέφθηκαν  το ενυδρείο του Ηρακλείου καθώς και τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού . Επέστρεψαν γεμάτοι εμπειρίες και όμορφες εικόνες .