24 Μαρ 2023

Συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας στο 2ο Διεθνές μαθητικό συνέδριο στην Φλωρεντία

Στις 16 Μαρτίου 2023 οι κάτωθι μαθητές/τριες από την  Α,Β και Γ τάξη: Καπέλης Στέφανος, Κόκκινος Μιχαήλ, Λίγκα –Καπλάνη Μαρία, Μαγγίνα Αναστασία, Μαρκοπούλου Αικατερίνη, Μακρή Θεοδώρα Μάστορας Πρόδρομος, Μαυρομάτου Ευγενία, Μπάρλα Ειρήνη, Μπιτζής Μάριος, Μπόκολος Ευάγγελος ,Πρίτσα Αθανασία, Στουπάς Οδυσσέας-Αθανάσιος, Στρουμπούλη Σοφία, Τσούμα Γεωργία –Αργυρώ, Τσούμας Βασίλης, Χαριτόπουλος Ροδόλφος, Κώστα Κριστιάν, Δασκαλάκης Νικόλαος, Ζουγανέλη Αικατερίνη-Νεφέλη, Κατσέτης Ανδρέας-Όθων, Λυγνός Δημήτρης, Πέππα Αγάπη, Ποντίκη Ειρήνη, Σούλα Αθανασία, Τατιανίδη Κλειώ –Μαρία, Φαλλαγγίτης Φοίβος ,Φαρασόπουλος Γεώργιος, Φωκιανού Ευαγγελία, Φωτέλλης Νικόστρατος και Μαγγίνα Παναγιώτα και οι εκπαιδευτικοί : Λουκά Χρυσούλα –Υποδιευθύντρια, Σαϊνατούδη  Άννα και Χαρίτου Στέλλα μετέβησαν στην Ιταλία όπου και έλαβαν μέρος στο 2ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο που διοργάνωσε η ΕΛΕΜΑΣΥΝ με θέμα «Ελευσίνα πολιτιστική πρωτεύουσα 2023 παρελθόν –παρόν –μέλλον» και διεξήχθη στην Φλωρεντία το χρονικό διάστημα 16/3/23 -20/3/23.Η παρουσίαση της εργασίας στο Συνέδριο ήταν εξαιρετικά επιτυχής. Επιπλέον οι μαθητές /τριες περιηγήθηκαν στις μεσαιωνικές πόλεις Πίζα, Λούκα ,Σαν Τζιμινιάνο και Σιένα, που προστατεύονται  από την Ουνέσκο. Οι μαθητές/τριες επέστρεψαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και εμπειρίες από το ταξίδι τους.