25 Ιαν 2023

Συμμετοχή ομάδας μαθητών αλλά και εκπαιδευτικών σε εκδήλωση του δικτύου ΣΗΜΑ-ΑΕΠ με θέμα τα Δικαιώματα του Παιδιού

Το σχολείο μας συμμετείχε με  20 μελή ομάδα μαθητών , συνοδευόμενα από των Διευθυντή κύριο Τσαλούχο Δημοκλή και τις εκπαιδευτικούς κα Κοντού Ισιδώρα και Μητσολάκη Ευαγγελία στην εκδήλωση για τα Δικαιώματα του Παιδιού που διοργάνωσε το δίκτυο ΣΗΜΑ-ΑΕΠ που το σχολείο μας   είναι μέλος  τα τελευταία δύο χρόνια . Βασική ομιλητής της εκδήλωσης ήταν η κα Κουφονικολάκου Θεώνη , Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού και εκλεγμένη Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Δικτύου Συνηγόρων του Παιδιού (European Network of Ombudspersons for Children-ENOC) η οποία ανέλυσε  με κάθε λεπτομέρεια πολλές άγνωστες πτυχές των δικαιωμάτων των παιδιών και παράλληλα απάντησε  σε όλες τις ερωτήσεις που δέχτηκε από τους παρευρισκόμενους μαθητές και μαθήτριες . Να ευχαριστήσουμε την  οργανωτική επιτροπή για την  άψογη οργάνωση αλλά και  φιλοξενία  και αναμένουμε την επόμενη  δράση .

(1025.2Kb)